Ringsted by

Elever skal til VM for unge bagere

Snart skal unge fra hele verden kæmpe om medaljer, når VM for Unge Bagere løber af stablen. To elever fra ZBC Ringsted skal repræsentere Danmark i konkurrencen.

Katrine Bergmansen har tidligere danset på konkurrenceplan, men selvom hun nu har skiftet sit danseoutfit ud med et forklæde, er hun langt fra færdig med at konkurrere. Hun er nemlig en af de to elever fra ZBC, der skal forsøge at hente guldet hjem til Danmark til VM for Unge Bagere.

– Som konkurrencedanser har jeg været vant til, at mange mennesker kigger på mig. Men det er noget helt andet at skulle konkurrere indenfor mit fag. Det jo en hel vild mulighed, jeg har fået, så jeg er meget spændt, fortæller Katrine Bergmansen.

Konkurrencen finder sted i Lyon i Frankrig den 29. og 30. januar. Her skal bagerne dyste i croissanter, wienerbrød, bløddej, surdejsbrød, morgenbrød og veludførte dekorationer – og det hele skal laves på bare seks timer. Derfor er træningen også i fuld gang på Bagerskolen ZBC i Ringsted.

– Jeg har taget fri fra min praktikplads i to uger for at træne til konkurrencen. Vi øver de forskellige discipliner, ser på alle detaljer og finder ud af, hvad vi kan gøre bedre og hurtigere, siger 18-årige Katrine Bergmansen.

Gode samarbejdsevner er vigtige

Katrine Bergmansen er også en del af det Danske Bagerlandshold. Det er landstræner på Bagerlandsholdet, Kasper Hansen, der til dagligt underviser på ZBC, der har stået for udtagelsen til VM. Han valgte blandt andet Katrine Bergmansen, fordi hun havde de rette menneskelige værdier til at deltage i en så vigtig konkurrence.

– Hun er god til at bruge den feedback, hun får, og så ligger hun alle de timer i det, som det kræver at deltage i sådan en konkurrence, siger Kasper Hansen.

I konkurrencen skal Katrine Bergmansen arbejde tæt sammen med den anden danske deltager, Tobias Rømer. Og her er gode samarbejdsevner helt afgørende.

– Jeg kan godt mærke, at Katrine tidligere har været konkurrencedanser, og at hun derfor både er vant til at konkurrere og bare vil det her. Både Katrine og Tobias er rigtig gode teamplayere, og det er vigtigt, fortæller Kasper Hansen.

Katrine Bergmansen tror på, at det er realistisk at hive en medalje med hjem fra verdensmesterskabet. Men ligegyldigt hvordan konkurrencen ender, er det en oplevelse, hun kan bruge fremover, afslutter Katrine Bergmansen:

Jeg får en masse erfaring, netværk og viden, som jeg ellers ikke ville få, så jeg er rigtig glad for, at jeg får denne mulighed.

Kommentarer